Connect with us

Полтава

Принципи здорового харчування Комунальний заклад «Центр допомоги учасникам бойових дій» Сумської міської ради

З харчуванням пов’язана вся життєдіяльність організму. Це джерело розвитку тканин і клітин, їх постійного оновлення, насичення людини енергією. Неправильне харчування — як надмірне, так і недостатнє — може завдати значної шкоди здоров’ю людини в будь-якому віці. Це проявляється зниженням рівня фізичного і розумового розвитку, швидкою стомлюваністю, нездатністю протистояти впливу несприятливих факторів середовища, зниженням працездатності і навіть передчасним старінням і скороченням середньої тривалості життя. До речі, загальновідомо, що стан шкіри, волосся і нігтів безпосередньо залежить від стану травної системи, особливо кишечника, а значить і від здорового харчування.

Важливу роль у формуванні здорового способу життя відіграє культура харчування. Харчування, як один із найважливіших факторів зовнішнього середовища, постійно впливає на різні сторони обміну речовин, цілеспрямовано їх регулює, змінюючи тим самим фізіологічні та патологічні процеси в організмі.

Харчування — це процес надходження, перетравлення, всмоктування і засвоєння в організмі речовин, необхідних для покриття його енергетичних витрат, побудови і відновлення тканин і регуляції функцій.

Але який насправді правильний спосіб харчування? Теорій багато, і майже щодня з’являються нові. Хтось виступає за повну відмову від м’яса, хтось оголошує сироїдіння панацеєю від усіх хвороб і недуг, а хтось розробляє поєднання продуктів, які нібито дозволяють організму досягти повної гармонії харчування. Насправді будь-які обмеження в харчуванні навряд чи можна вважати корисними і прийнятними для всіх. Організм людини — дуже складна система, для нормального функціонування йому необхідна м’ясо-овочева дієта. Брак корисних речовин, що містяться в тому ж м’ясі, наприклад, високобіологічно доступного заліза, може викликати серйозні проблеми зі здоров’ям. Правильне харчування полягає не в контролі калорійності і жорстких дієтах, а в забезпеченні організму повноцінним раціоном, що включає всі необхідні йому продукти: м’ясо, зернові, овочі, фрукти. Вибір меню є одним з головних завдань правильного харчування, але не менш важливим є його щоденне дотримання. Якщо ви будете дотримуватися основних правил здорового харчування не від випадку до випадку, а постійно, то вам не доведеться турбуватися про зайву вагу, зниження імунітету, проблеми з волоссям, шкірою і здоров’ям в цілому.

Принципи здорового харчування:

 1. Їжте різноманітну їжу, більшість з якої рослинного, а не тваринного походження.
 2. Їжте багато різних овочів і фруктів, бажано свіжих і вирощених у країні.
 3. Необхідна щоденна помірна фізична активність.
 4. Вживайте переважно рослинні жири замість тваринних.
 5. М’ясо слід їсти переважно нежирне, варене або запечене і не частіше 1-2 разів на тиждень. Рибу можна вживати частіше, але не смажити. Риб’ячий жир містить речовини, що перешкоджають розвитку атеросклерозу.
 6. Включіть в свій раціон продукти, багаті кальцієм, фосфором, магнієм і вітаміном D. До них відносяться молочні продукти, риба і овочі. Вживайте молоко і молочні продукти (кефір, кисле молоко, йогурт, сир) з невеликою жирністю.
 7. Намагайтеся уникати «порожніх калорій». Це міцні алкогольні напої, солодощі, густі соуси, соки. Вибирайте продукти з низьким вмістом цукру та споживайте цукор у помірних кількостях. Цукор не викликає почуття ситості, він змушує вас набирати вагу.
 8. Вживайте менше солі (не більше 6 г на добу — 1 чайна ложка). Остерігайтеся прихованого вживання солі! Він міститься в різних спеціях.

Збільшене споживання солі призводить до підвищення артеріального тиску. Артеріальна гіпертензія є причиною понад 60% усіх випадків інсульту та половини всіх випадків ішемічної хвороби серця. Він може стати причиною розвитку серцевої та ниркової недостатності, остеопорозу, сечокам’яної хвороби, бронхіальної астми, а також деяких форм раку.

Завдяки правильному харчуванню можна зберегти своє здоров’я і уникнути різних захворювань.

Необхідно змінити ставлення до їжі і зрозуміти, що їжа — це не задоволення, а тільки

життєва необхідність. Треба навчитися правильно харчуватися.

Для цього:

 1. Не їжте відразу після фізичних навантажень: занять спортом, важкої фізичної роботи, переохолодження або перегріву організму, а також після сильних переживань.
 2. Кожен прийом бажано починати з сирих овочів або фруктів. Вони стимулюють

роботу травних залоз, моторику шлунково-кишкового тракту, сприяють нормалізації мікрофлори кишечника.

 1. Ретельно пережовуйте їжу, що полегшує роботу всіх інших відділів

травний тракт

 1. Їжте повільно, робіть перерви між прийомами їжі.
 2. Не вживайте холодну (температурою значно нижче кімнатної) і теплу їжу та напої. Небажано поєднувати в один прийом холодні і гарячі страви.
 3. Не приступайте до роботи відразу після їжі, а дайте організму трохи відпочити.

Здорова людина повинна вживати їжу не менше 3-4 разів на день, при цьому основна її частина — в світлий або активний період доби. Один з варіантів розподілу кормового раціону за енергетичною цінністю:

сніданок — 25%, обід — 35%, обід — 15%, вечеря — 25%. Останній прийом їжі — за 2-3 години до сну.

Як розвинути звички здорового харчування?

За словами експертів, будь-яку звичку можна сформувати за 21 день. Те саме стосується здорового харчування. Ці звички зовсім не складно виробити, потрібно лише поставити перед собою чітку мету і не відступати від неї ні на крок.

Поради:

Запитайте себе — чому я хочу змінити свої харчові уподобання? Відповідь має бути максимально конкретною, а кінцева мета – досяжною. Наприклад, схуднути на три кілограми, покращити стан шкіри, позбутися печії тощо.

Ведіть харчовий щоденник — це допомагає виправити харчові помилки в період, коли нові звички ще не сформовані. Сьогодні це дуже просто: практично в кожному магазині мобільних додатків можна знайти спеціальні платні та безкоштовні програми. Встановивши їх на свій смартфон, ви зможете контролювати свій раціон. Коли потрібно їсти тільки здорову їжу і пити достатню кількість води, щоденник стає непотрібним.

Не поспішай. Раптова і повна заміна звичних «шкідливих» страв на нові і корисні практично в 100% випадків призводить до збою. Раціон потрібно змінювати поступово і поступово вводити в нього корисні продукти.

Відпустіть жорсткі обмеження. Не варто змушувати себе не їсти після 18.00, повністю виключіть десерти. Всі ці заборони призводять до стресу і відмови від спроб змінити звички на краще. На вечерю можна вибрати просту і легкозасвоювану їжу: овочі, фрукти, сир, курячі яйця, нежирну рибу, біле куряче м’ясо. А солодке краще їсти в першій половині дня і в невеликих кількостях.

Раціон повинен бути різноманітним. Здорова їжа не обов’язково свіжа і несмачна. Є багато смачних продуктів, надзвичайно корисних для організму.

Не їжте поза домом. Поки харчові звички не зміняться, не відвідуйте кафе і ресторани, спокус занадто багато. Слід віддавати перевагу домашній їжі.

Ходіть в магазин тільки на ситий шлунок. Так буде менше шансів купити щось шкідливе в яскравій привабливій упаковці.

Встановіть на телефоні нагадування про воду та їжу, щоб було легше дотримуватися дієти.

Не звертайте уваги на нападки з боку, просто навчіться знаходити гідні відповіді на коментарі щодо ваших нових харчових уподобань. Навчіться відмовлятися від частування. Особливо це стосується спільних офісних чаювань з цукерками і печивом.

Насправді змінити свої харчові уподобання не так вже й складно. Незначні тимчасові незручності, викликані цим, навряд чи переважають ту користь для організму, яку може дати людині правильне харчування.

The post Принципи здорового харчування Комунальний заклад «Центр допомоги учасникам бойових дій» Сумської міської ради first appeared on Odessa News.

Click to comment

Leave a Reply

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Новости

Advertisement